Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine

Hambaravikabinetis

Hambaravikabinetis läbiviidava valgendusprotseduuri korral hambad esmalt puhastatakse. Seejärel kantakse hammastele valgendusgeel, mis aktiveeritakse laseriga. Geelil lastakse u 15 minutit toimida. Seejärel puhastatakse geel hammastelt maha ja pannakse uus kiht geeli ning lastakse jälle u veerand tundi toimida. Kokku tehakse kaks kuni kolm u 15‒minutilist tsüklit. Protseduuri lõpus geel eemaldatakse ning hambad loputatakse. Hammaste lõplik värvus saavutatakse paari päeva pärast, siis kui hamba niiskustase taastub. Hambaravikabinetis valgendamise peamiseks eeliseks on mugavus ― ei pea kandma kapesid ning enamasti on tulemus nähtav peale esimest protseduuri.

Kaped ja geel (kodune meetod)

Selleks võetakse patsiendi hammastest jäljendid, mille põhjal hambalaboris valmistatakse kaped. Kape on individuaalne pehmest läbipaistvast plastmassist valmistatud vorm, mille sisse pannakse valgendusgeeli (karbamiid‒peroksiid) ja seejärel pannakse kape hammastele. Geeliga kapet võib kanda öösel (geel on aktiivne 8‒10 tundi) või mitmel lühemal perioodil päevasel ajal. Kapega valgendamise ajal ei tohi süüa ega suitsetada. Pärast valgendamist tuleb pesta kape ja hambad puhtaks. NB! Kasutada võiks kapesid paar‒kolm korda nädalas, et toime hammastele ei oleks väga tugev.

Pärast kahe‒kolmenädalast kasutamist tuleks teha paus, soovi korral võib hiljem uuesti hambaid valgendada. Juhul kui kape suus hästi ei istu, võib selle äär igemetele suruda ja tekitada igemeärritust. Kui geeli kape sisse liiga palju panna ja seda hakkab välja lekkima, võib geel ärritada keelt, kurku ja alla neelates ka magu. Samas positiivseks omaduseks on see, et patsient saab ise doseerida valgendava geeli hulka. Kui patsient tunneb, et hambad muutuvad kuumale‒külmale tundlikuks, saab ta teha paaripäevase‒nädalase pausi. Pärast valgendamist pole soovitatav süüa paari tunni jooksul, sest hambaemail on vastuvõtlikum igasugustele pigmenteeruvatele toitainetele.

Peale valgendamisprotseduure võivad hambad olla paar päeva tundlikud. Hammaste valgendamist pole soovitatav teha rohkem kui 1‒2 korda aastas.